Nevhodné, vybrané impulzivně „podle oka” během akce v hypermarketu nebo koupené v předstihu na později. Jakým chybám a proč byste se měli vyvarovat při výběru kola pro dítě?

Jízda na kole má prakticky samé výhody, takže stojí za to začít své dobrodružství se „dvěma koly“ co nejdříve. Nauka jízdy na jízdním kole zlepšuje motoriku dítěte, podporuje jeho neuronální vývoj, posiluje imunitní systém, učí také pokoře a vytrvalosti a je zdrojem skutečné zábavy. Je však jedno malé „ale“. Nákup jízdního kola musí být dobře promyšlený a kolo musí být dobře vybráno. Zde jsou 4 nejčastější chyby, kterých se v této situaci dopouštíme.

Nejlevnější, z letáku hypermarketu, vždyť z něj dítě za chvíli vyroste.

Děti rychle rostou, takže si uvědomujeme, že jízdní kolo nebude sloužit malému dítěti po mnoho let. To však neznamená, že nákup nejlevnějšího produktu z propagačního letáku v hypermarketu bude dobrým řešením. Jízdní kolo špatné kvality se může kdykoli pokazit, např. po několika dnech používání, a dítě si jej vůbec neužije. Navíc může pracovat příliš těžce, což bude pro dítě rovněž velmi důležité. Dobře zvolené jízdní kolo v poměru cena / kvalita na dvou (nebo čtyřech) kolech může sloužit po mnoho let, např. mladším sourozencům nebo jej můžete prodat někomu, kdo hledá jízdní kolo pro své dítě.

Nákup jízdního kola „na oko“

Nakupování „na oko“ nikdy není dobré. Tím spíše, že – ačkoli se to nezdá – výběr jízdního kola pro dítě může být ještě komplikovanější než v případě výběru „dvou kol“ pro dospělou osobu. Hlavním faktorem, který by měl být v této situaci zohledněn, je výška a fyzické schopnosti dítěte. O „skutečném“ jízdním kole s pedály, jako je např. Kands Diana (pro dívky) nebo Kands Twister (pro chlapce) můžete pomyslet, jakmile je dítě vysoké asi 1 metr. Nejčastěji mají tato jízdní kola nízko profilovaný rám přizpůsobený pro snadné nasedání a sesedání.

Jízdní kolo pro nejmladší bez plné ochrany řetězu

Ačkoli většina výrobců dbá na to, aby dětská jízdní kola měla plný kryt řetězu, v obchodech, zejména v případě hypermarketových akcí, se může objevit jízdní kolo bez úplného krytu. Takový nákup nejlépe hned vzdejte. Kryt řetězu chrání dítě před odřením nebo vážnějšími zraněními a zajišťuje větší jízdní komfort. Umožňuje mladému cyklistovi užít si své první jízdy a snižuje riziko, že dítě po nešťastném pádu nebo zranění rychle zanevře na kola.

Nákup jízdního kola „na později“

Jednou z nejčastějších chyb je nákup jízdního kola „na později“. Tato taktika má smysl pouze tehdy, když rozpětí není příliš velké. Příliš velký rám, zejména v případě náhlého brzdění, bude dítě v nejlepším případě vnímat jako nepohodlí a v horším případě – může mít za následek úrazy a zranění. Nadměrně velká kola zase způsobí, že bude jízdní kolo pomalé a hůře ovladatelné. Proto je v mnoha případech lepší zvolit menší jízdní kolo, které umožní malému jezdci cítit se spokojenější s plnou kontrolou nad kolem, než koukat na to, jak se dítě trápí na příliš velkém jízdním kole. Neměli byste dopustit situaci, aby dítě zanevřelo na jízdní kolo a nechtělo na něm jezdit. V našem obchodě uvádíme u každého jízdního kola doporučenou výšku dítěte. Díky tomu pro něj bude jízda příjemností a vštípí mu vášeň pro cyklistiku na dlouhá léta!

1.200
1.200