Jaký je rozdíl mezi krosovým, trekingovým a městským jízdním kolem? Který byste si měli vybrat? Existuje univerzální jízdní kolo? Jaký rám si zvolit? Koupit nové nebo použité, s tlumiči nebo bez nich? Níže – mini průvodce jízdními koly.

Pokud má někdo dilema, jaké jízdní kolo si vybrat, stojí za to si před nákupem vylepšit své znalosti o typech těchto jednostopých vozidel.

Krosové jízdní kolo

Tento typ jízdního kola je také známý jako fitness kolo. Je to ve skutečnosti trekingové jízdní kolo, ale nemá taková příslušenství jako je nosič, blatníky a světla. Jeho použití je podobné jako u trekingového jízdního kola, ale je lehčí díky menšímu množství dalšího příslušenství.

Všeobecně se má za to, že jde o všestranné sportovní kolo vhodné pro jízdu v jakémkoli terénu. Jízdní kola tohoto typu jsou dychtivě kupována vzhledem k možnosti jejich použití při jízdě v různých terénech. Je to svým způsobem kompromis mezi horským a silničním jízdním kolem. Ideální pro jízdu po asfaltu, polních cestách a lesích. V obtížnějším terénu ztrácejí tato kola přilnavost a stabilitu, protože mají větší kola (28 palců) a užší pneumatiky (cca. 38-44 mm) než horská kola. Příklady takových jízdních kol jsou Kands Avangarde pro ženy a Kands pro muže. U tohoto typu jednostopých vozidel se používají odpružené přední vidlice, které zajišťují pohodlí při jízdě v mírně nerovném terénu. Pohon je stejného typu jako u trekingových jízdních kol. Jedná se o ideální volbu pro turistické stezky.

Trekingové kolo

Trekingové jízdní kolo je vybaveno velkými koly, pneumatikami s užším a hladším desénem než na horských kolech, nosičem, blatníky, stojánkem a osvětlením. Díky geometrii rámu je poloha cyklisty mnohem vzpřímenější než na horských a silničních jízdních kolech. Tato jízdní kola mají poměrně mnoho převodových stupňů (cca. 21-27), takže si dobře vedou v terénu. Jsou mnohem lehčí a rychlejší než městská jízdní kola.

Jsou považována za velmi univerzální kola, protože jsou vhodná jak pro každodenní jízdu ve městě, tak pro výlety po lesích. Užší než na horských jízdních kolech pneumatiky usnadňují jízdu na asfaltu, ale ztěžují jízdu v terénu. Lze je však vyměnit za širší. Tato jízdní kola mají ergonomická řídítka. Tlumiče mají obvykle zdvih 50 až 65 mm, což je dostatečné pro jízdu po asfaltu a štěrku.

Tento typ kola Vám umožní velmi pohodlně překonat dlouhé vzdálenosti. Jelikož je to nejuniverzálnější kolo, má nejvíce příznivců a je nejoblíbenější.

Jaké trekingové jízdní kolo koupit? Doporučujeme Kands Galileo,pentru

Městské jízdní kolo

Před nějakou dobou se zrodila skutečná móda na městská jízdní kola, zejména mezi ženami. Tento typ jízdního kola je skvělý rovněž ve městě, např. k dojíždění do práce a na kratší výlety. Tato jízdní kola mají skutečně městskou výbavu, jako jsou blatníky, lapače nečistot, nosič, košík, osvětlení a plně uzavřený pohon. Cyklista má pohodlnou, vzpřímenou polohu, která zajišťuje dobrou viditelnost, tak důležitou v městském provozu. Není však vhodný pro delší výlety do lesa. Městská jízdní kola jsou těžší, takže nejsou příliš rychlá. Kromě toho mají méně převodových stupňů (od 1 do 7), což je však dostačující pro jízdu ve městě, ale ne v terénu. Pokud se někdo rozhodne takové jízdní kolo koupit, měl by si zvolit dámské kvůli většímu pohodlí při častém nasedání a sesedání, např. při stání na semaforech.

Jaké městské jízdní kolo koupit? Kands S-Comfort.

Jaké jízdní kolo koupit a existuje univerzální jízdní kolo

Něco takového, jako je univerzální jízdní kolo ve skutečnosti neexistuje, i když se obecně má za to, že takovou roli plní kolo trekingové. Je skutečně nejuniverzálnější, ale ne univerzální, protože není vhodné pro všechna využití. Až donedávna se mělo za to, že je universálním jízdním kolem kolo horské, ale navzdory skutečnosti, že dokáže vyjet prakticky do jakéhokoli terénu, při jízdě po asfaltu a tvrdém povrchu pneumatiky vytváří velký odpor, a proto se na něm jezdí pomaleji.

Jaké jízdní kolo si tedy vybrat? Které je nejlepší? V tomto ohledu bohužel neexistuje jasná odpověď. Jízdní kolo by mělo být v první řadě přizpůsobeno potřebám cyklisty. Musí být správně zvoleno pro konkrétní použití. Pokud jezdíte hlavně ve městě, je lepší zvolit městské jízdní kolo, a pokud v nenáročném terénu, pak trekingové jízdní kolo. Na druhou stranu, pokud se rozhodnete jezdit v terénu nebo na horách, je lepší zvolit horské kolo.

Krosové jízdní kolo je kompromisem pro asfaltové a polní cesty. Před nákupem byste měli pečlivě zvážit, k čemu bude používáno a jak intenzivní bude jeho použití. Správný výběr typu jízdního kola Vám umožní vyhnout se nespokojenosti a dalším výdajům.